ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը մարտի 17-ին հրավիրած նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկեց ««Միջազգային քաղաքացիական ավիացիայի մասին» կոնվենցիայի 56-րդ հոդվածում փոփոխություն կատարելու մասին» արձանագրությունը վավերացնելու մասին»» օրինագիծն ու նույնանուն եւս մեկ նախագիծ, որով առաջարկվում է փոփոխություն կատարել Կոնվենցիայի 50-րդ հոդվածի «ա» կետում:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը նշեց, որ Կոնվենցիան ստորագրվել է 1944 թվականին, իսկ մեր երկրի համար ուժի մեջ մտել 1992-ից: Արձանագրվեց, որ Արձանագրությունը վավերացնելու արդյունքում ավելի շատ անդամ երկրներ հնարավորություն կունենան ընդգրկվելու Օդային նավագնացության հանձնաժողովի կազմում: Հանձնաժողովը նախագծերին տվեց դրական եզրակացություն:

17 марта Постоянная комиссия НС РА по экономическим вопросам обсудила в первом чтении законопроект «О ратификации Протокола о внесении изменений в ст.56 Конвенции о международной гражданской авиации» и другой одноименный проект, которым предлагается внести поправку в пункт «а» ст.50 Конвенции.
Заместитель министра территориального управления и инфраструктур А.Симонян отметил, что Конвенция была подписана в 1944 г., а в РА вступила в силу в 1992 г. Отмечено, что в результате ратификации Протокола больше государств-членов получат возможность быть включенными в Аэронавигационную комиссию. Комиссия вынесла положительное заключение по проектам.